פינת המגדל

קצת על המגדלים של החוג הישראלי לכלבי הרוח

גזע: סאלוקי

יוליה ווזילקין, בית גידול "אורניה אל אמירה"

יוליה ווזילקין, ילידת רוסיה, אחות במקצועי ועובדת בבית חולים "הדסה" מאז העלייה לארץ. 

נשואה+2 וסבתא לשני נכדים מקסימים.

כי ילדה גדלתי עם כלבים מעורבים.הצלתי כלבים שהיו זקוקים לעזרה כשנכרו בדרכי באהבה גדולה,תורמת לבעלי חיים הנזקקים.

בבעלותי בית גידול "אורניה אל אמירה" - בית גידול ביתי וקטן שהתחיל מנקבה שנרכשה בשנות 2001 מבית גידול "ספקטור אל ראסאל" וזכתה לחיים ארוכים מעל הממוצע לגזע (10/03/2001-25/12/2017).

כעת חיים בביתי הבת שלה, לידת 2005, נכדתה, לידת 2009 ונינתה, לידת 2016. כל הכלבות הוצגו בתערוכות גם בגילאים בוגרים וסיימו כל תואר שניתן היה בארץ (אלוף צעיר, אלוף ישראל, אלוף על, אלוף קשיש), ובתכנון גם להציג בחו"ל את כלבתי הצעירה....

שתי המלטות הראשונות שלי נרשמו תחת בית גידול "ספקטור אל ראסאל" בבעלות שלא שי ספקטור שממנו נרכשה סאלוקית הראשונה שלי (כיום, לצערי, בית גידול של שי לא פעיל יותר).

שתי המלטות נוספות נרשמו תחת שם בית הגידול שלי.

אני בוגרת מדרשה לכלבנות מ-2016, מקדמת גזע סלוקי מ-2017, בעלים בשותפות של כלבים נוספים עם בית גידול "נשמה טובה". כלב יבוא בבעלות משותפת שמתגורר בבית אצל חבר, וכלב מגידולי בשותפות עם משפחה נחמדה.

תוכניות גידול שלי מתבסס בעיקר על כלבים מקומיים. גם כלב היבוא חוזר לקווים מקומיים בחלקו. מרבית הכלבים שבבעלותי היום חלקים וזה הטיפוס המועדף עלי. עם הכרותי עם הגזע כשרכשתי את כלבתי הראשונה לאחר חיפוס קפדני ולמידה על הגזע נכבשתי עלידי הסאלוקים ולא ראיתי את עצמי כבעלים של כלבים מסוג אחר.

כעיקרון כל אחת מכלבותי ממליטה פעם בחיה לאחר בדיקות רפואיות רלוונטיות כגון: אקו לב, בדיקת תירואיד וכו'. כל הכלבים שלי חיים בתוך הבית כי חלק ממשפחה ונמכרים לבתים כאלו גם כן. אני דואגת להישאר בקשר רציף עם בעלי גורים מגדולי בארץ ובחו"ל ותמיד זמינה לאורך כל הדרך לחלוק בידע, עצות, וכתף תומכת.

מתכננת להירשם למדרשה מתקדמת ואף לצאת לשיפוט בהמשך הדרך כדי לאפשר תרומה גדולה יותר לגזע האהוב עלי.

תמיד שמחה לחלוק את הידע שאספתי ולשתפו עם מי שמעוניין. 

יוליה ווזילקין

972-54-4577134+

vozulka@gmail.com

yulia.jpg

גזע: סאלוקי

קרן מינץ, בית גידול ״נשמה טובה״

 קרן מינץ, ילידת 1983, בעלים ומגדלת של סאלוקים מאז 2007, עומדת מאחורי בית גידול "נשמה טובה" שהוא בית הגידול הגדול ביותר בארץ לגזע הן מבחינת כמות הכלבים שבתוכנית הגידול והן מבחינת היותו היחיד עם המלטות רציפות במהלך ה10 שנים האחרונות בארץ. מטרת בית הגידול היא שימור קוי הדם המקומיים בשילוב תוכנית גידול "חכמה" שכוללת כלבי יבוא שנבחרו בקפידה לאחר הכירות מעמיקה ומעקב אחרי קוי הדם, בריאותם והאופי שלהם. לאורך השנים למדתי רבות ממגדלים מובילים בעולם, בעלי ידע ושם - כפי שעזרו לי ללמוד, אני תמיד שמחה לחלוק מידע, ליעץ ולעזור בכל הנוגע לגזע.

אפשר לומר שאני חיה ונושמת סאלוקים !

הלהקה הפרטית שלי מונה כיום (אמצע 2019) 8 כלבים ואני בעלים של כלבים נוספים בתנאי גידול / שותפות שחלקם חיים בארץ וחלקם בחו"ל. תוכנית הגידול כוללת כיום כ 30 סאלוקים מקוי דם שונים. כל כלבה שהינה בבעלות בית הגידול ממליטה פעם גג פעמיים במהלך כל חיה, לרוב לא לפני הגעתה לגיל 4+ ולאחר בדיקות בריאות מקיפות, הצגה בתערוכות ולא רק. כל הכלבים בתוכנית הגידול חיים בתוך הבית כחלק מהמשפחה וזה היה אחד העקרונות החשובים עבורי בבחירה להחזיק כמות כלבים כזו ועדיין לתת להם חיים נהדרים ופעילים כפי שמגיע להם - לכן בחרתי באופציה של מציאת שותפים שאוהבים את הגזע ומוכנים לשתף פעולה תחת חוזה, כך שנוכל יחד כולנו לתרום יותר לקוי הדם המקומיים ולגזע בארץ ובעולם. 

בנוסף להיותי מגדלת, מ2006 אני גם פעילה בתחום הצלת סאלוקים וכלבי רוח, שיקומם ומציאת בתים מתאימים לכלבים שנמצאו משוטטים, אחרי פעילות זו ניתן לעקוב בעמוד "רסקיו כלבי רוח ישראל" בפייסבוק.

קרן מינץ

+972-58-6789778

desertsalukis@gmail.com

A77I5607ф.jpg

גזע: אייריש וולפהאונד

רוני וינטרוב, בית גידול ״Heart of Joy״

אל גזע האייריש וולפהאונד הגעתי בטעות לפני בערך 15 שנה. לעולם הכלבנות הגזעית נחשפתי בשנת 2010 כאשר אימצתי את הכלבה הראשונה שלי מהגזע. שנה אחרי האימוץ הבנתי שזה הגזע שלי, ושאחת כזו זה לא מספיק. בארץ לא היה אז גידול של הגזע והיו רק עוד שני זכרים חוץ ממנה, אז תחלתי לחפש מעבר לים. עוד קצת חיפושים, וקצת המתנה ואחרי שנה טסתי לאוסטריה להביא את אורין, היתה לה מטרה, להיות אבן הבסיס של הגידול הישראלי בגזע. איכשהו היא הפכה להרבה מעבר לזה. לבית הגידול שלי קראתי Heart of Joy, לזכרו של ג׳וי, הסוס שלי. זו נראתה לי דרך מיוחדת ויפה להנציח אותו. בשנת 2016, אחרי ש21 שנים לא היו בארץ המלטות של הגזע, הגיע הרגע המיוחל ונולדו לאורין ואוליבר שישה גורים מדהימים שפוזרו בעולם (שני גורים בארה״ב, שתי גורות באוקראינה, ושני גורים נשארו בארץ). מה שחשוב לי בגידול, זה לשמור על האופי הרגוע והנוח של הגזע ועל הטיפוס הקליל של כלב רוח, שלצערי הולך ונעלם מהעולם. אני מקפידה על בדיקות לב תקופתיות בכלבות המיועדות לגידול, בדיקות לליבר שאנט לגורים שנולדים אצלי, וכמובן כל הטיפולים השגרתיים. לפרטים נוספים על הגזע, ועל הכלבות שלי מוזמנים ליצור קשר.

רוני וינטרוב

972-52-3581912+

ronivav@walla.com

IW noa geva1.jpg

גזע: כלב רוח איטלקי

מריאנה סגל, בית גידול ״GREY WHISPER״

לפני הרבה שנים, בעלי, אני, שתי בנותינו וזוג חתולי ספינקס, התגוררנו בבית גדול מאוד בשמורת טבע באיטליה. הקטנה בבנותינו, רצתה מאוד כלב ציד, גדול. רצינו להגשים את משאלתה, אבל, חששנו לאמץ כלב גדול, ידענו שבקרוב נצטרך לחזור לישראל ולהתגורר בדירה. או אז נזכרתי בכלב כסוף, קטן ואלגנטי, ממש מנומס שראיתי בחנות איקאה.  הכלב היפה הזה נשאר חרוט בזיכרוני. גיליתי שזה כלב צייד קטן, הלא הוא הגרייהאונד האיטלקי (כלב רוח איטלקי, קטן). והפלא ופלא, התברר שבסביבת מגורינו היו מספר בתי גידול וותיקים.

כך הגענו למרפאה הוטרינרית של ד"ר אנסלמי, אליה היה מגיע כל בוקר עם חלק מכלבי הגרייהאונד האיטלקי שלו. הוא הסביר לנו שאת הכלבים שלו הוא מטפח לתחרויות ספורטיביות חלקם, אלופי אירופה לקורסינג.

כבר באותו יום, הצטרפה איזוטה היפה למשפחה שלנו, שכללה גם את נינה-ריצ' ואת הורשיו, זוג חתולי ספינקס מופתעים וחשדנים. עד מהרה, הורשיו אימץ את איזוטה והיא אימצה אותו. בלילות הקרים של האביב האיטלקי, נהגו לישון מחובקים ליד התנור הלוהט, ולחלוק אותה שמיכת צמר.

כך עבר לו הזמן. בשנת 2014 חזרנו לישראל, בדיוק לפני פרוץ מבצע "צוק איתן". באותו חורף, איזוטה התעברה. ב-7 לינואר 2015, בשיאה של סופה נולדו לנו (ליתר דיוק, איזוטה המליטה) חמישה גורים יפים, רכים ובריאים, האם הגאה הרשתה להורשיו (החתול) להתקרב ולהריח ואפילו ללקק את הצאצאים שלה, 2 זכרים ו-3 נקבות. והוא, כמו דוד טוב ואוהב, הריח, הסתכל והניח לאם לטפל בגורים. מדי פעם היה משמיע מיאו ארוך וחרישי כדי שתבין עד כמה היא חסרה לו. זו הייתה ההתחלה. מאז, מפעם לפעם, מצטרפים למשפחה שלנו, שהולכת ומתרחבת, גורים ממשפחת המקור בשילוב עם גורים נוספים שייבאנו מאיטליה, בכל דור, הגורים יפים יותר וחזקים יותר מקודמיהם. כיום, לאיזוטה יש נכדים ואנחנו מקווים שבקרוב יהיו לה נינים. יש לנו ולה, את המזל ואת הזכות לחיות בצוותא עם חלק מצאצאיה וצאצאי צאצאיה וכך הלאה, והיא מנהלת ומחנכת את כולם ביד רמה. אותה גורה קטנה ומהממת שיצאה מן האגדות...

מריאנה סגל

972-52-2627380+

marianagreywhisperhouse@gmail.com

grey-wisperer.jpg

גזע: סאלוקי

אסנת אזרזר, בית גידול ״King Solomons Hunter's״

בית הגידול הצעיר ביותר לסאלוקים נוסד בשנת 2016, מייד לאחר זכיית אחד הזכרים הצעירים בתואר "אלוף ישראל צעיר", היום כבר אלוף בינלאומי.
בית הגידול "King Solomons Hunter's" "הציידים של המלך שלמה", שם לו למטרה את שימור גזע הסאלוקי הישראלי המדברי חלק השיער בראש ובראשונה, ואת קידום מערך ההסברה על הגזע העתיק והחשוב, המהווה פן תרבותי יהודי וערבי טהור. עוד מלפני כאלפיים שנים - מוזכר בתנ"ך בספר משלי שכתב שלמה המלך, תחת השם: "זרזיר ארוך מותניים." ומלפני עשרת אלפים שנים נראה בהירוגליפים מצריים.
לבית הגידול "King Solomons Hunter's" נוספה לפני כשנה נקבה סאלוקית מצויינת מובחרת (האבא אלוף אירופה והאמא אלופת הולנד ואלופת בלגיה) מנוצה, מאחד מבתי הגידול הידועים בעולם הנמצא בהולנד בשם - Swartshof של מר Hans Nederlof. 
חודש לאחר הגעת הגורה ההולנדית לארץ, הגיעו לישראל לביקור המגדל שלה, מר הנס נדרלוף ושותפתו הגברת ננסי קופס, פגשו מגדלים ישראלים, ראו לראשונה גורים חלקי שיער עם קוי דם מדבריים והיו מלאי התפעלות ותשבוחות. הם למדו וחוו את מערך מגדלי הסאלוקים בארץ והפכו שגרירים בחו"ל לארצנו הקטנה ולמגדלי הסאלוקים הרציניים שפגשו.
יחד עם הגורה מהולנד אומץ לבית הגידול זכר בעל קווי דם מדבריים טהורים, שמויין וקיבל תעודת דור 0. הוא כבר זיווג נקבה עם קווי דם דומים לשלו בעיקר, ובהמלטה נדירה נולדו להם שבעה גורים, מצויינים גדולים וחזקים. אחת מהן נשארה בלהקה לשם זיווג בעתיד עם הזכר האלוף הבינלאומי.
בתכנון ראייה לעתיד, בית הגידול "King Solomon's hunters" מתכנן להמשיך לשמר ולהציל את הסאלוקים עם קווי הדם המדבריים חלקי השיער,  להמשיך ולתרום בהמלטות נוספות וכמו-כן, לפתח את הקו האירופי המנוצה המיוחד והמרשים, שבעיקר מסמל מעמד בארצות ערב ובאמירויות השונות, שם גם משתמשים בסאלוקי החזק למטרות של ספורט מירוצים  וצייד, ולתרום בארץ עם גורים מקווי-דם חזקים, בריאים ומשובחים.
בנוסף לכל, מטרתנו קידום ואיחוד בין המגדלים השונים, לשם שמירה על הגזע, בראש ובראשונה וצירוף אנשים חדשים שירצו להשתתף בשימור הגזע העתיק ויכניסו סאלוקים אל תוך ליבם וביתם.

אסנת אזרזר

972-52-6159214+

_osnat.jpg